riders profile - Radek

Jméno: Radek Mezera
Nickname: RadekSurf
Rok narození:1976
Výška: hodně(198cm)
Váha: málo:-)(108kg)
prefer foot: pravá, takže goofy
Oblíbené jidlo:špagety ala Jířa
Oblíbené pití:Postoloprtská voda
Oblíbená muzika:mix všeho možného
Oblíbená lokalita:Nechranice,Boží Dar,Gran Canaria,NDR,Chorvatsko
Manželka: Jiřka
Dcerka: Terezka
1. Tak předně ještě jednou, vítej v teamu www.f1y.org, how do you feel ;-)?
Díky,díky.I am OK.
2. Je to pro Tebe doufám pocta. Budeš první kdo bude mít riders profile na www.f1y.org? Nebo se cítíš, jako pokusný králík ;-)?
Jasně že pocta,být pokusný králík má také něco do sebe,když ho po narození vykrmují,je mu určitě dobře :-)
3. No konec srandy zatím .. ;-), je Ti přes 30 a zažíváš velký progress na kite. Řekni nám v kostce jaký byl zatím Tvůj dosavadní život, co jsi dělal za sporty, kdy a jak ses dostal k boardovým sportům a na čem všem vlastně jezdíš?
S tím progresem bych tak nepřeháněl. Odmala jsem hrál hokej,stejně jako další členové teamu ;-),v 8.třídě jsem skončil,začal prohánět holky a ve zlomovém roce 2000 začal s windsurfingem,nevím ani jak,koupil jsem windsurfing a začal bláznit.Všechny vydělané KČ šly(vlastně i jako teď)na vybavení a sportovní zájezdy.Jen tak k moři-to né.I svatební cesta s Jiřkou v Egyptě byla s windsurfingem.V listopadu 2006 přišla další pecka-kite(drak).Nejdříve jsem jezdil na MTB(teréní SK8).V zimě přišly lyže,v létě kitesurf a další zimu SNB.
4. Tak vezmeme to popořadě. Windsurfing, dosáhl jsi fakt slušného levelu, přes který se v Čechách dá jít jen těžko dál. Co to všechno obnášelo, jak často jsi jezdil, kde všude jsi za větrem byl a s jakou výbavou jsi vlastně začínal?
Začal jsem špatně,malé prkno(potápka),to nešlo.Tak jsem koupil big prkno a hned jezdil tam a zpět.Jezdím tak často jak to jen jde.Hlavně dovolenky u moře.Tam je progres největší.Je to větrná závislost jako bejk.Musí se hlavně vydržet.Poznaných zahraničních revírů je už docela dost.Egypt,Tunisko,Gran Canaria,NDR,NSR,Francie,Itálie,Chorvatsko.
5. Kdybys mohl si vybrat jednu destinaci, kterou jsi navštívil s WS, která by to byla a představil by sis tam žít na stálo?
Jasná volba Gran Canaria,byli jsme tam s rodinkou 3 x.Pokaždé když jsme přijeli,tak jsme tak 2 měsíce mysleli na opuštění ČR.Pak nás to vždy pustilo, stále jsme tu ;-(
Ve třech se to lépe táhne, Bjorn, Radek, Terezka
6. Co se Ti tam nejvíce líbí(míněno na destinaci)
Moře,celosezonní ježdění,příjemné klima,i obyčejný pracující má lepší životní úroveň než tady v ČR.
7. Jak se díváš na WS, zajímá mne celkový názor na sport, jeho dostupnost pro mladé, možnost něčeho dosáhnout ve světovém měřítku pro českého člověka bez toho, aby měl člověk za sebou mecenáše?
Windsurfing je super sport,ale když nemáš dost času,odhodlání,peněz a hlavně talent,tak ve světovém měřítku nemáš určitě šanci.Budeš dobrej na svém rybníku,ale když vyjedeš k moři,budeš skoro na začátku.Ale jezdíš,baví tě to a pomalu se zlepšuješ,to je hlavní.
8. WS komunita vztahy v ní, další zajímavé téma, co Ty na to?
Mezi surfařema je hodně dobrých kluků,holek,ale najdou se i pěkní frajírci,co si o sobě dost myslí.Nemám je rád,myslím si své a radši se jim vyhnu.Poznal jsem,že řečnit s nimi nemá cenu.
9. Jak vidíš své další účinkování na poli WS?
Tak to nevím ani já ;-). Teď jsem ve fázi,že když mi někdo dá další impuls,WS prodám a budu na vodě jen kitovat.Důvodem je koupě menšího draka(10m2) a zjištění,že lety v silnějším větru je fakt totální úlet.Další důvod je i váha a velikost kite hraček-daleko menší balíček než surfařský megabalík.
10. Za druhé kitesurfing. Proč kite, to ses byl tenkrát podívat na Rané ;-) ?
Nevím proč na Rané,jezdím tam už dlouho s letadly řízenými vysílačkou,s paraglidem to moc společného nemá ;).Kite jsem viděl u vody,kamarád prodal surfy a začal kitovat,stále mi říkal jak je to supr,já nevěřil a byl spíše kite odpůrce.Na podzim 2006 mi to začalo vrtat v hlavě a pořídil jsem draka na sníh.Zima byla vyřešená,ty zimy předtím jsem jen pročekal.Čekal jsem vždy na jaro až bude zase windsurfing. Pak přišlo jaro a já koupil draka na vodu,měl jsem to vymyšlený tak,že do 15m/s kite,pak ws.Do února 2008 to byla pravda,teď je drak i do silného větru a jak to bude dál ještě nevím.
Radek s dcerkou Terezkou na Gran Canaria
11. Dobře, dobře, jak dlouho jezdíš na kite a za jak dlouho ses naučil ovládat draka?
Jak jsem říkal,start listopad 2006.Nad drakem jsem vyhrál během chvilky,byly to ale jen základy,učit se budu ještě hodně dlouho.
12. Co se Ti tak na kite líbí, že mu dáváš poslední dobou přednost?
Kite má obrovský větrný rozsah.Drak-16m2(6-15m/s),drak-10m2(8-hodně m/s).To žádná plachta na ws nedokáže.V nestabilním větru rider kolikrát neví jakou vzít plachtu.Na skok s drakem se nemusí hledat vlna,zatáhne se za bar (ráhno),zahraní boardem a už letíš.Na kite máš daleko větší manévrovatelnost než na surfu. Bohužel jsou i velké nevýhody.Drak nevydrží nešetrné zacházení.Ke startu u vody je třeba startéra.Při chybné manipulaci s drakem jde někdy doslova o život, drak vyvíjí obrovskou sílu a když ji rider zrovna nepotřebuje,následuje tzv. potah,jestliže je v cestě strom,auta,kameny,konec potahu není zrovna příjemný.Mně takový potah ještě nepotkal a doufám že nepotká.Chce to mít před drakem trochu respekt a vědět co si ve stížených podmínkách mohu dovolit.
13. Kde všude jsi jezdil s kite?
Nechranice,Boží Dar,Výsluní,Raná,NSR-St. Peter Ording,NDR-Rujána,Gran Canaria,Chorvatsko.
14. Kite komunita, vztahy v ní, je tam nějaký rozdíl mezi ws?
Asi to samé jako u ws.Super kámoši i frajírci.
Radek s Fanym na St. Peter Ording wind session
15. Kiteři versus winsurfeři, vztahy mezi komunitami?
Kitéři jsou většinou bývalý windsurfeři,takže k ws komunitě OK,to se nemůže říct obráceně - posměšky a nenávist. Naštěstí to jsou jen někteří.
16. Konečně Nechra lake. Jak Ty vnímáš celkovou situaci na Nechra, soukromé pozemky na návětrném místě jezera, lidi co tam jezdí, vstupné na Malina place, ohleduplnost lidí, problémové crew atd?
Nejlepší místa jsou tam soukromá,když je hodně vody,člověk se bez placení nebo porušení zákazu vjezdu k vodě nedostane.Lidé,co tam jezdí,jsou většinou Pražáci-frajírci i pohodáři.Přes týden,když není zrovna big day je tam pár riderů,o víkendu je lidí samozřejmě víc.Musí být alespoň trochu předpověď,jinak tam nejedu ani já.Na Malina place se dostane jen ten kdo platí roční příspěvek,jelikož je počet větrných dní hodně malý nevyplatí se tam mít karavan-takže platím pouze vjezd do yacht klubu.Znám správce Malina place,takže hračky si tam odnést můžu,parking auta ne.Protekci mám trochu i s drakem,lidé z Malina place,tam totiž draky moc rádi nemají(pár kluků,holek už poplácalo pár karavanů a obytných aut vlastním tělem).Problémové crew-frajírci a machýrci co jen kecají,cajk mají každý rok za 10 tisíce a na vodě nic moc.
17. Dobře nechme Nechra. Pojďme do klidnější lokality - snowkite. Tak nám něco o tom řekni protože ty 360 180 s grabem fakt začínají být like snowboarding.
Jo,jo snowkiting mě fakt dostal,když je prašan,wind akorát,azuro,tak je to fakt krása a probíhá tzv. luxusní pojezd.360-Když už umíš trochu skákat,nezbývá než se začít točit do kolečka. Jen škoda že jsou teď zimy takové špatné.
Terezka - nadějný kiter nebo snowboardista?
18. Trénuješ nějak specielně?
Je to hlavně zábava,jezdíš máš v hlavě nějaký věci a zkoušíš je. Málem jsem zapomněl,vlastně mám jednu speciálku,kapitán teamu mi dal SK8 bez koleček,přivázal jsem na něj boty a točím suchý 360.Myslím,že to dost pomáhá k umění ovládnutí odrazu,rotace a stability.
19. ;)) Kde se cítíš lépe s vercajkem na horách nebo na Nechra?
Ani nevím,když je zima a výborné podmínky nechci,aby zima skončila.To samé i obráceně.S příchodem kitu do mé garáže mám rád zimu i léto.
20. Tvůj další vývoj dokážeš to odhadnout ws, kite, popř. jaký trik bys chtěl v blízké budoucnosti dát?
WS-nevím jestli mé umění už není u konce Kite-vyladit pořádně dlouhé,vysoké polety a točky.
21. Máš v plánu nějaký update své výbavy, nebo co to vůbec znamená udělat update výbavy, jak je to finančně náročné a podřizuješ tomu nějak svůj život, přestaneš třeba chodit do divadla, nebo jezdit nakupovat na Zličín ;-)?
Update výbavy teď nechystám,hračky jsou nové a měly by nějaký čas vydržet.Přemýšlím ještě o kite trapézu(trochu jiný hák než na surf) a až poletím k moři bude třeba nějaký bag na hračky.Když něco potřebuji,penízky si najdu,větrné sporty hrají v mém životě velkou roly,jsou to ale strašný dardy,někdy mám výčitky vůči rodině,ale ta mě hrozně podporuje a má ze všeho radost skoro jako já.
22. Rodina, velmi důležitá věc. Řekni nám jak všechno skloubíš, protože honit někde vítr a žít rodinný život není v ČR jednoduché.
Jak jsem říkal,rodina v tom jede se mnou,když to jen trochu jde beru holky sebou.
Radek s holkama na Gran Canaria
23. Tvoje plány na léto, resp. zimu, která však není ;-)
Letecký zájezd nebude,čekáme totiž další přírůstek. Mám v plánu pořádat s kamarády větrné výjezdy autem a samozřejmě na Nechra nevynechat ani jeden větrný den. Jo a zima, ta už asi skončila v půlce ledna 2008
Chvíle rodiné pohody s manželkou Jiřkou a Terezkou
24. Závěrem, chceš někomu poděkovat? Jestli jo, tak tady máš prostor a nešetři, protože lidé okolo Tebe, si to určitě zaslouží.
Nechci nikoho urazit-vynechat,lidé kolem mě určitě ví,koho bych sem zařadil,koho mám rád,bez koho bych nemohl být. Takže.Díky,Díky.
25. Díky za interview a hodně štěstí a dobrých podmínek do dalšího ježdění.
Také díky,to samé přeji i já všem pohodovým lidem.